• Bal karnawałowy w przedszkolu
            • Bal karnawałowy w przedszkolu

            • W dniu 8 lutego bieżącego roku w naszym przedszkolu odbył się wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. W tym dniu dzieci w radosnych nastrojach przyszły do przedszkola przebrane za bajkowych bohaterów. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, pszczółki, policjantów, strażaków, królewiczów – nie sposób wymienić i zliczyć tych wszystkich wspaniałych postaci. Wspólnie z dziećmi przebrały się również Panie nauczycielki. W tym roku przedszkolaki bawiły się wraz z wodzirejem w rytm wesołej muzyki w pięknie udekorowanej sali przedszkolnej. Pośród karnawałowych atrakcji były tańce, konkursy, zabawy z chustą animacyjną, balony, bańki mydlane, a także wspaniała fotobudka przygotowana przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

              Na naszym balu karnawałowym uśmiechów i pozytywnych emocji było co nie miara. To niezwykłe wydarzenie dostarczyło dzieciom moc niezapomnianych przeżyć i radości.

          • Zabawy ze zmysłami - grupa Biedronki
            • Zabawy ze zmysłami - grupa Biedronki

            • Od dawna wiadomo, że zmysły i doświadczenia są najlepszymi nauczycielami dzieci. Zabawy, które umożliwiają coś dotknąć, poczuć, zobaczyć i usłyszeć oraz emocje z nimi związane pomagają w łatwy sposób przyswoić wiedzę.

              W minionym tygodniu dzieci z grupy Biedronki miały wiele okazji do poznawania świata i zdobywania nowych doświadczeń poprzez zabawy z wykorzystaniem zmysłów. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zabawach sensorycznych z masą nieniutonowską, kulkami hydrożelowymi, malowali obraz farbami słuchając muzyki klasycznej, tworzyli obrazy za pomocą światła i piasku, poprzez dotyk poznawali różne faktury podczas ścieżki sensorycznej, ćwiczyli słuch rozpoznając różne odgłosy oraz dźwięki instrumentów, rozpoznawali produkty spożywcze za pomocą smaku i węchu. Dzieci wykonały również pracę plastyczną – oko, a w nim najpiękniejszą rzecz, jaką kiedykolwiek zobaczyli.

              Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczanie różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów dziecka i poszerzanie świata jego doznań. Pobudzają zmysły, zachęcają do dotykania, słuchania, wąchania i poznawania otaczającego świata. Miniony tydzień przyniósł przedszkolakom wiele doznań zmysłowych, moc emocji i niezapomnianych przeżyć.

          • Artykuł dla Rodziców
            • Artykuł dla Rodziców

            • Drodzy Rodzice, w szatni na Tablicy Rodzica zamieszczono nowy artykuł pt.: "Pokonaliśmy wszystkie schody i jesteśmy samodzielni! SAMODZIELNY PRZEDSZKOLAK".

              Zachęcamy do lektury :)

          • Baśnie i bajki w grupie Motylki
            • Baśnie i bajki w grupie Motylki

            • Dzieci uwielbiają baśnie i bajki, dlatego w ramach realizacji podstawy programowej, w grupie maluszków, przeczytano i przedstawiono wiele baśni i bajek a jakie? odgadnijcie sami oglądając zdjęcia. Na jednym z zajęć były Biedronki wraz z panią Katarzyną B. Maluchy z wielkim zainteresowaniem, słuchały, manipulowały postaciami i przedmiotami a nawet wchodziły w rolę, bawiąc się i ciesząc. Baśń rozwija wyobraźnię dziecka, wprowadza go w inny świat, gdzie wszystko się może wydarzyć. Baśnie uczą, przestrzegają, pokazują, dziecku kto jest dobrym bohaterem a kto jest złym, angażują dzieci do działania i naśladowania, stwarzają okazję do swobodnej i twórczej ekspresji(muzycznej i ruchowej). Dziecko staje się nie tylko słuchaczem, ale też widzem i aktorem. Baśń koncentruje uwagę dziecka, uczy je rozpoznawać i nazywać emocje, bogaci zasób słownika a odgrywane mini role rozwijają mowę, zachęcają do działania i sprawiają, że dziecko nie może się doczekać kolejnej bajeczki, dlatego często prosi – POCZYTAJ MI MAMO.

          • Dzieci z grupy Pszczółki zwiedziły przedszkolną Izbę pamięci.
            • Dzieci z grupy Pszczółki zwiedziły przedszkolną Izbę pamięci.

            • W dniu 3.02.2023 r. dzieci z grupy Pszczółki realizując tematykę zajęć „ Dawniej i dziś”- odwiedziły przedszkolną Izbę pamięci, pomieszczenie, w którym znajdują się pamiątki związane z codziennym życiem ludzi w przeszłości. Podczas zwiedzania dzieci z zaciekawieniem oglądały przedmioty codziennego użytku: adapter, rzutnik do bajek i przeźroczy, stare radia, pralkę wirnikową, maselnicę do ręcznego wyrabiania masła, drewniane kufry, gliniane naczynia, serwety, żelazka na duszę, stroje oraz stare zabawki tj.: konik na biegunach itp.. Spędzony czas w otoczeniu starych przedmiotów było dla dzieci ciekawą, żywą lekcją historii.

          • Dzień Babci i Dziadzia w grupie Motylki
            • Dzień Babci i Dziadzia w grupie Motylki

            • Mieć Babcię i Dziadka to znaczy mieć Słońce
              I gwiazdki do spania i całus w kieszonce…

              Tymi słowami rozpoczął się uroczysty występ z okazji Dnia Babci i Dziadzia, przygotowany przez najmłodszą grupę Motylki. 18 stycznia 2023 r. zaproszeni Goście zasiedli w sali Motylków i z ogromną ciekawością oglądali program artystyczny przygotowany przez Maluszki. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role. Wiersze, piosenki, zabawy muzyczno - ruchowe i pląsy dzieci oraz odśpiewane „Sto lat”, wywołały gromkie brawa Seniorów. Czcigodni goście ze wzruszeniem i rozczuleniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Po występach Babcie i Dziadkowie otrzymali od dzieci laurki, całuski i uściski. Obecna na uroczystości pani Wicedyrektor p. Elżbieta Grad złożyła serdeczne życzenia zaproszonym gościom, podziękowała za przygotowanie uroczystości, a następnie zaprosiła wszystkich na wspólny poczęstunek. To był wyjątkowy czas, ogromnie cenny dla Wszystkich.

          • Ogłoszenie
            • Ogłoszenie

            • "Książki nie lubią być więzione na półkach,
              wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane."

              Drodzy Rodzice, serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Przedszkolny Punkt Wymiany Książek", która polega na podarowaniu na rzecz akcji przeczytanej, niepotrzebnej Wam książki, z którą chcecie się już rozstać i zabraniu do domu innej, nowej, nieznanej.

              Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

              Stare książki stają się nowe!

               

              Zasady korzystania:

              1. Przedszkolny punkt wymiany książek przeznaczony jest dla dzieci, rodziców, dziadków, opiekunów - wszystkich, którzy lubią czytać i chcą dzielić się książkami z innymi.

              2. Przynosimy z domu książkę w dobrym stanie i wkładamy do naszego "książkowego regału".

              3. Zabieramy z półki inną, wybraną książkę i czytamy ją w domu, wspólnie z rodziną.

              4. Dbamy o ład i porządek na półkach wymiany książek.

              Życzymy miłej lektury!

               

              *Książki pozostawione w przedszkolu nie będą zwracane właścicielowi.
              *Książki zabrane do domu stają się nową własnością nabywcy. 

          • Dokarmianie ptaków - grupa Pszczółki
            • Dokarmianie ptaków - grupa Pszczółki

            • Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. 

              Dlatego też dzieci z grupy Pszczółki dbają o to, żeby w karmnikach umieszczonych w ogrodzie przedszkolnym nie zabrakło pożywienia dla ptaków. Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnianych form ich ochrony. Nasi skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za taką pomoc. 

          • Dzień Babci i Dziadzia w grupach Pszczółki i Żabki
            • Dzień Babci i Dziadzia w grupach Pszczółki i Żabki

            • „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
              Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

              Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z grupy Pszczółki i Żabki 13 stycznia gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Ośrodka Kultury gdzie odbyło się spotkanie. Na początku uroczystości licznie przybyłych gości przywitała Pani Elzbieta Grad wicedyrektor ZSP w Wysokiej. Następnie dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na uroczystość. Dzieci z grupy Żabki zaprezentowały inscenizację pt. "Rzepka" Juliana Tuwima. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki wręczyły babciom i dziadkom przygotowane wcześniej upominki, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

              To były naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

          • Dzień Babci i Dziadzia w grupie Misie i Biedronki
            • Dzień Babci i Dziadzia w grupie Misie i Biedronki

            • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre...

              13 stycznia 2022r. w Ośrodku Kultury w Wysokiej odbył się Dzień Babci i Dziadzia. Przedszkolaki z grupy Misie i Biedronki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Na początku Pani wicedyrektor Elżbieta Grad serdecznie przywitała zebranych gości i zaprosiła do obejrzenia występów przedszkolaków. Dzieci z grupy Biedronki przedstawiły jasełka pt.: "Maleńka przyszła Miłość...". Następnie przedszkolaki z grupy Misie zaprezentowały program ludowo-estradowy. Na zakończenie wszystkie dzieci wspólnie odśpiewały uroczyste "Sto lat" i wręczyły przygotowane laurki i upominki. 

              To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i wzruszenia. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

          • Podsumowanie konkursu plastyczno–technicznego pt. „Najpiękniejsza bombka choinkowa”
            • Podsumowanie konkursu plastyczno–technicznego pt. „Najpiękniejsza bombka choinkowa”

            • Celem konkursu było: kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, zacieśnienie więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie czasu na kreatywnej zabawie, rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz pobudzanie aktywności twórczej dziecka. Do udziałuw konkursie zostało zgłoszonych 11 prac. Jury brało pod uwagę: zgodność z tematem konkursu oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę.

              Oceny prac konkursowych dokonało jury w składzie:

              - Pani Elżbieta Grad – wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wysokiej

              - Pani Monika Olechowska - pracownik Ośrodka Kultury

              - Pani Joanna Pasternak – nauczyciel w przedszkolu przy ZSP

              Wyniki konkursu:

              I miejsce:

              Filip Nowicki

              II miejsce:

              Wiktoria Żurek

              III miejsce:

              Jakub Ogorzały

               

              Wyróżnienie:

              Mikołaj Kuźniar

               Amelia Kwolek

              Rozalia Kwolek

              Joanna Kud

               Julia Kuczma

              Milena Kocyła

              Miłosz Sołtysiak

              Hanna Cwynar

               

              Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów !

          • Artykuł dla Rodziców
            • Artykuł dla Rodziców

            • Drodzy Rodzice, w szatni na Tablicy Rodzica znajduje się nowy artykuł pt.: "DZIECKO W GRZE. Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektronicznych? Świat wirtualny niesie wiele zagrożeń".

              Zachęcamy do zapoznania się z artykułem :)

          • ,,Za Gwiazdą”- kolędowanie przedszkolaków
            • ,,Za Gwiazdą”- kolędowanie przedszkolaków

            • 4 stycznia dzieci z grup Misie i Biedronki, przygotowane przez swoje wychowawczynie, wyruszyły z przedszkola z wizytą do okolicznych instytucji : szkoły podstawowej i na plebanię do księdza proboszcza, aby przedstawić program kolędowy związany z naszymi świątecznymi obyczajami. Znalazły się w nim tradycyjne przyśpiewki kolędnicze, pastorałki, kolędy i obrzędowe wierszyki. Zostały również wykorzystane stroje z garderoby przedszkolnej, w które przebrano dzieci oraz ruchoma gwiazda betlejemska, którą wykonał tata Oli J., za co serdecznie dziekujemy!

              Występowali więc Maryja i Józef, trzej królowie, pasterze, górale i krakowianki, anioły oraz gwiazdor. Poprzez ten projekt kultywowano tradycję związaną z regionem i świętami . Dzieci z dużą śmiałością i zaangażowaniem śpiewały i tańczyły. Wszędzie witane były z radością i dużą sympatią. Nie szczędzono im braw i ciepłych słów pochwały oraz słodkich nagród. Będzie to motywować je do brania udziału w następnych artystycznych projektach oraz wzmacniać poczucie własnej wartości i wiarę w swoje możliwości. Występy te przyczyniły się do bezpośredniej promocji naszej placówki w środowisku lokalnym . Brawo małym ,,kolędnikom”!

          • Kalendarz Adwentowy - grupa Biedronki
            • Kalendarz Adwentowy - grupa Biedronki

            • W tym roku dzieci z grupy Biedronki rozpoczęły w przedszkolu przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia wcześniej niż dotychczas. Od 1 do 24 grudnia przedszkolaki codziennie otwierały jedno pudełeczko z kalendarza adwentowego, by dowiedzieć się jakie zadanie na nie czeka. W ten sposób wspólnie odliczaliśmy dni do Świąt Bożego Narodzenia.

              Na dzieci czekały takie zadania jak na przykład zapoznanie z Barbórką, przygotowanie niespodzianki dla św. Mikołaja, przygotowanie ozdób choinkowych i ubranie choinki, pieczenie pierników, wykonywanie dobrych uczynków, przygotowanie świątecznych prezentów, zapoznanie z historią narodzenia Pana Jezusa, wspólne kolędowanie i składanie życzeń.

              Dzieci uwielbiają niespodzianki, prezenty, tajemnice – kalendarz adwentowy to coś idealnego dla przedszkolaków! Uczy oczekiwania, odliczania i daje wiele radości z wykonywanych zadań i czynienia dobrych uczynków. Był to wspaniały czas oczekiwanie na narodzenie Pana Jezusa.

          • Zajęcia otwarte w grupie Misie
            • Zajęcia otwarte w grupie Misie

            • W dniu 13 grudnia, w grupie Misie odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, które przeprowadziła wychowawczyni Ewa Hepnar. Dzieci zapoznały się z tradycjami wigilijnymi w oparciu o wiersz ,, Wieczór wigilijny” T. Kubiaka, rozwiązywały zagadki tematyczne, również przygotowały stół wigilijny. Dzieci też wysłuchały opowiadania ,,Komu potrzebne jest Boże Narodzenie”- aktywnie w nim uczestnicząc i wieńcząc je piosenką o świętach. Nie zabrakło też współdziałania ,jakim było wykonanie łańcucha na choinkę w rodzinnym kręgu. Pięknie wygląda teraz choinka w sali Misiów przystrojona tym wspólnym dziełem. Na zakończenie rodzice razem ze swoimi pociechami zaśpiewali tradycyjne polskie kolędy. Zajęcia otwarte zawsze przynoszą wiele korzyści nie tylko dzieciom ale i ich rodzicom, którzy mogą obserwować swoje pociechy w środowisku innym niż ich rodzinny dom i niejednokrotnie są zaskoczeni ich umiejętnościami, operatywnością co pozwala im spojrzeć na nie zupełnie innymi oczyma.

          • Wigilia w Przedszkolu
            • Wigilia w Przedszkolu

            • W dniu 21.12.2022 r. w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. Od samego rana towarzyszyła nam wyjątkowa atmosfera. W salach pod choinkami czekały na dzieci prezenty, rozbrzmiewał śpiew kolęd i pastorałek. Z kuchni czuć było zapach potraw wigilijnych. Do tradycji Świąt Bożego Narodzenia w przedszkolu należy również przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które jest symbolem ciepła, nadziei i miłości. Uwieńczeniem dnia było wspólne spotkanie wszystkich dzieci i pracowników, dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i kolędowanie. Każde dziecko z radością i uśmiechem na twarzy przeżywało ten wyjątkowy czas. 

          • Żabki pieką pierniczki
            • Żabki pieką pierniczki

            • Ojej cóż za zapach
              cynamon goździki,
              coś mi się wydaje,
              że ktoś upiekł pierniki.
              Świąteczne pierniki
              serduszka dzwoneczki,
              kształty przeróżne
              nawet gwiazdeczki.

              Święta tuż tuż, więc w środę 14 grudnia w grupie Żabek nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków.

              Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Z przygotowanego przez Panie ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka.

              Następnie pierniczki zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. W poniedziałek nastąpił ciąg dalszy wspaniałej zabawy. Dzieci zajęły się dekorowaniem upieczonych wcześniej pierników. Przedszkolaki bardzo poważnie podeszły do tematu i z zaangażowaniem ozdabiały ciastka lukrami oraz różnymi posypkami. Pięknymi własnoręcznie udekorowanymi smakołykami dzieci poczęstowały wszystkie panie oraz dzieci ze wszystkich grup, a pozostałe wezmą do domów aby obdarować nimi swoich najbliższych.