• Warsztaty czytelnicze– wizyta pani Beaty Krawiec oraz bohaterki bajek dla  dzieci – Kici Koci
            • Warsztaty czytelnicze– wizyta pani Beaty Krawiec oraz bohaterki bajek dla dzieci – Kici Koci

            • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w dniu 28.10.2022r. przedszkole odwiedził zaproszony gość - pani Beata Krawiec – animatorka i specjalista do spraw promocji, reprezentująca Księgarnie NOVA w Rzeszowie. Przeprowadziła warsztaty czytelnicze we wszystkich grupach przedszkolnych. Pani Beata w bardzo interesujący sposób przedstawiła jak ważna jest rola czytania książek w życiu każdego człowieka. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje mózg ludzki  podczas czytania, wykorzystując przy tym lampę plazmową. Prowadząca pokazała także, jak można dobrze się bawić czytając książkę, która nie ma obrazków, ale za to świetnie rozwija dziecięcą wyobraźnię. Następnie pani Beata uświadomiła dzieciom jak ważne jest to, aby nie ufać nieznajomym czytając przy tym jedną z przygód Kici Koci -„Kicia Kocia mówi Nie”. Na koniec dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z Kicią Kocią. Dzieci z pewnością na długo zapamiętają przeprowadzone warsztaty w tak ciekawy i interesujący sposób. Serdecznie dziękujemy pani Beacie za wspaniałe warsztaty zachęcające dzieci do czytania i promowania czytelnictwa.

          • Warsztaty robienia kwiatów z liści w Ośrodku Kultury w Wysokiej – grupa Biedronki
            • Warsztaty robienia kwiatów z liści w Ośrodku Kultury w Wysokiej – grupa Biedronki

            • 27.10.2022r. dzieci z grupy Biedronki zostały zaproszone na warsztaty robienia kwiatów wykorzystując do tego jesienne liście. Pani Renata Hadław, dyrektor Ośrodka Kultury przygotowała piękne, jesienne kolorowe liście. Następnie pokazała dzieciom sposób jak można z liści zrobić kwiaty. Przedszkolaki wykazały się dużą kreatywnością oraz rozwijały swoje zdolności manualne. Każde dziecko stworzyło bukiet, który zabrało ze sobą do domu. Dzieciom bardzo spodobało się to zadanie, czego dowodem mogą być uśmiechy na twarzy podczas wykonywania pracy. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

          • Wizyta higienistki stomatologicznej w grupie Biedronki
            • Wizyta higienistki stomatologicznej w grupie Biedronki

            • W dniu 26.10.2022r. w ramach tematu tygodnia – Dbamy i zdrowie, grupę Biedronki, odwiedziła higienistka stomatologiczna pani Aleksandra Antosz-Bąk. Podczas spotkania pani higienistka zwróciła uwagę dzieciom jak należy dbać o higienę jamy ustnej, jaka jest najlepsza technika mycia zębów, ile czasu zajmuje prawidłowe szczotkowanie. Przedszkolaki dowiedziały się o negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i na zęby stałe. Same mogły wylosować i zdecydować jakie produkty są zdrowe a jakie niekorzystnie wpływają na zdrowe zęby. Każdy przedszkolak miał możliwość obejrzeć przedmioty służące do utrzymywania czystości zębów, m. in.:
              nitki dentystyczne, szczoteczki i wykałaczki. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem dzieląc się własnymi doświadczeniami z pobytu u stomatologa i wiedzy na temat mycia zębów oraz dbania o nie. Mamy nadzieję, że dzieci nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Na koniec pani higienistka wręczyła dzieciom kolorowankę. Bardzo dziękujemy pani Oli za zaangażowanie i przedstawienie dzieciom w ciekawy sposób, jak ważne jest dbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej.

          • Podsumowanie konkursu plastycznego „Bohaterowie naszych bajek”
            • Podsumowanie konkursu plastycznego „Bohaterowie naszych bajek”

            • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „Bohaterowie naszych bajek”. Celem konkursu było: przybliżenie i zainteresowanie dzieci literaturą, rozwijanie wyobraźni twórczej, odczuwanie radości z działania plastycznego. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ponieważ zgłoszono 36 prac. Jury, jako kryterium oceny obrało: samodzielność, pomysłowość, zgodność z tematem, odpowiedni format, terminowe dostarczenie pracy oraz różnorodność materiałów wykorzystanych do wykonania pracy. Każde dziecko biorące udział w konkursie uzyskało pamiątkowy dyplom oraz książkę.

              Oceny prac konkursowych dokonało jury  w składzie:
              - Pani Elżbieta Grad – wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wysokiej
              - Pani Renata Hadław – dyrektor Ośrodka Kultury w Wysokiej
              - Pani Joanna Ulman – przedstawiciel Rady Rodziców
              - Pani Katarzyna Bembenek – nauczyciel w przedszkolu przy ZSP.

              Wyniki konkursu:
              KATEGORIA 3,4 latki

              I miejsce:
              Julia Kuczma
              Nela Czajka
              Szymon Olech

              Wyróżnienie:
              Michał Falger
              Rozalia Kwolek
              Zuzanna Styś

              KATEGORIA 5,6 latki

              I miejsce:
              Aleksandra Józefczyk
              Milena Czech
              Kacper Ulman

              II miejsce:
              Jan Ulman
              Wiktoria Żurek
              Aleksandra Szmuc

              III miejsce:
              Pola Józefczyk
              Karol Zając
              Paweł Szmuc

              Wyróżnienie:
              Iga Czajka
              Martyna Michna
              Szymon Szal
              Filip Nowicki

              Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie:
              Amelia Kwolek, Sara Homa, Alicja Komenda, Sara Szmuc, Dawid Panek, Aleksandra Ulman, Emilia Magryś, Aniela Głowiak, Kornelia Bokota, Joanna Kud, Kinga Szura, Maria Józefczyk, Sebastian Olech, Wiktor Józefczyk, Franciszek Tarała, Milena Grząśko, Martyna Nycz.

              Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Życzymy dalszych sukcesów!

               

              Organizator konkursu:
              Katarzyna Bembenek

          • #SzkołaPamięta – udział dzieci przedszkolnych w ogólnopolskiej inicjatywie MEN
            • #SzkołaPamięta – udział dzieci przedszkolnych w ogólnopolskiej inicjatywie MEN

            • Dzień Wszystkich Świętych jest jednym z bardziej refleksyjnych i smutnych dni w roku, kiedy szczególnie myślimy i wspominamy tych, którzy odeszli już do wieczności. To właśnie wtedy, zgodnie z wielowiekową tradycją, 1 listopada odwiedzamy groby bliskich, uczestniczymy w procesji na cmentarz i specjalnych nabożeństwach.

              W dniu 25 października dzieci z grupy Żabki w ramach akcji: ”Szkoła pamięta” odwiedziły cmentarz parafialny. Przedszkolaki zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz grobie księży spoczywających na tutejszym cmentarzu. Tym symbolicznym gestem oddały hołd obrońcom naszej Ojczyzny oraz księżom, którzy tak wiele dobrego zrobili dla naszej miejscowości.

              Grażyna Bytnar

          • Sałatka jarzynowa - grupa Żabki
            • Sałatka jarzynowa - grupa Żabki

            • ,,Sałatka, sałatka jarzynowa, bardzo smaczna, tak smaczna jest i zdrowa”

              Realizując temat tygodnia „Jesień na działce” dzieci z grupy Żabki poznawały warzywa , które są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Opisywały ich wygląd i smak oraz charakterystyczne cechy. Dowiedziały się co można zrobić z warzyw, a nawet miały okazję samodzielnie zrobić sałatkę jarzynową. Było to dla nich połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, a co za tym idzie dostarczyło wiele niesamowitych przeżyć. Każde dziecko pięknie wystrojone w fartuszek i chustkę uszytą przez jedną z zaprzyjaźnionych mam, zaopatrzone w deskę do krojenia oraz specjalny nożyk samodzielnie kroiło warzywa do sałatki. Początkowo nieśmiało, ale potem z wielkim zaangażowaniem dzieci kroiły marchewkę, pietruszkę, selery, ogórki, jajka i jabłka. Gdy wszystko było gotowe doprawiliśmy sałatkę solą, pieprzem, majonezem i śmietaną. Po ciężkiej , ale solidnie wykonanej pracy nastąpiła degustacja sałatki. Była pyszna, dzieci chętnie ją jadły oraz częstowały Panią dyrektor i pracowników przedszkola. To była praca połączona ze świetną zabawą i na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci.

              Grażyna Bytnar

          • Jesienne zbieranie liści - grupa Pszczółki
            • Jesienne zbieranie liści - grupa Pszczółki

            • Jesień do nas zawitała wielkimi krokami. Na drzewach zaiskrzyła wieloma barwami. W poszukiwaniu jej śladów udaliśmy się na spacer do "małego parku", a tam na trawie wiele kolorowych liści. Zielonych, żółtych, brązowych i czerwonych, których wielkie bukiety uzbieraliśmy i w kąciku przyrodniczym umieściliśmy. 

          • Konkurs dla dzieci i rodziców "Jesienne cudaczki"
            • Konkurs dla dzieci i rodziców "Jesienne cudaczki"

            • Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastyczno- technicznym.

              Celem konkursu jest:
              - rozwijanie zdolności plastyczno- technicznych dzieci 
              - pobudzanie wyobraźni oraz prezentacja talentów plastyczno - technicznych
              - zachęcanie rodziców do efektywnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem 
              - radość ze wspólnie wykonanej pracy 

              REGULAMIN:
              1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i rodziców z Przedszkola Publicznego w Wysokiej.
              2. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastyczno - technicznej zgodnie z tematem konkursu.
              3. Technika wykonania pracy dowolna, przestrzenna z użyciem jesiennego tworzywa przyrodniczego. Proszę umieszczać prace na tackach lub podkładkach. 
              4. Wykonane prace wystawione będą w każdej grupie. Prace, które zostaną nagrodzone wystawione będą w holu przedszkola. 
              5. Praca powinna zostać opatrzona metryczką:
              - imię i nazwisko autora pracy
              - nazwę grupy 
              6. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dzieci i akceptację warunków regulaminu. 
              7. Dostarczone prace pozostają do dyspozycji organizatora konkursu.
              8. Prace konkursowe należy dostarczyć do 17 października 2022 r. do grupy dziecka.
              9. Rozstrzygniece konkursu nastąpi 20 października 2022 r. 
              10. Na laureatów czekają nagrody i dyplomy.

              Organizator konkursu: Joanna Pasternak 

          • Dzień Nauczyciela w Przedszkolu Publicznym w Wysokiej
            • Dzień Nauczyciela w Przedszkolu Publicznym w Wysokiej

            • W Dniu 14 października w przedszkolu obchodzony był Dzień Nauczyciela. Przedszkolaki z grup Misie i Biedronki wystąpiły przed społecznością przedszkolną z programem artystycznym przygotowanym przez swoje wychowawczynie.

              W sali Misiów została przygotowana dekoracja na tę okoliczność. Na występy zaproszono dzieci z wszystkich pozostałych grup oraz nauczycielki i pracownice przedszkola, jak również członkinie i przewodniczącą Rady Rodziców. Dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny zatytułowany ,, Naszym paniom”, w skład którego wchodziły wiersze, piosenki i taniec integracyjny. Zrealizowane zostały wszystkie założone cele:
              - wyrażanie szacunku dla zawodu nauczyciela i wszystkich, którzy pracują w przedszkolu;
              - rozwijanie umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych;
              - kształtowanie umiejętności zachowania się, opanowania tremy i przezwyciężania nieśmiałości podczas prezentacji.

              Występy były bardzo udane, wszystkie dzieci śmiało i z dużym zaangażowaniem wystąpiły przed gośćmi. Po złożeniu życzeń i odśpiewaniu tradycyjnego ,,Sto lat”, nastąpiło wręczenie nauczycielkom i pracownikom przedszkola róż ufundowanych przez Radę Rodziców i róż z bibuły wykonanych przez dzieci z pomocą nauczycielek. Na tym jednak uroczystości się nie zakończyły. Wszystkie panie zostały poproszone do tańca integracyjnego ,, Czekolada”, który wcześniej wykonali przedszkolni artyści. Występy zostały zwieńczone wspólnymi zdjęciami grup i nauczycieli, a pani dyr. Elzbieta Grad poczęstowała małych milusińskich słodkim ,,co nieco”.

              Tak udany Dzień Nauczyciela na zawsze pozostanie w pamięci dzieci, nauczycieli oraz wszystkich gości obecnych na występach.

          • Wyjazd do Miejskie Domu Kultury w Łańcucie - grupa Żabki, Misie i Biedronki
            • Wyjazd do Miejskie Domu Kultury w Łańcucie - grupa Żabki, Misie i Biedronki

            • Chyba każde dziecko zna postać Piotrusia Pana. To postać – ikona, towarzysząca nam w opowieściach od najmłodszych lat… wieczny chłopiec, który nie wiadomo kiedy zapuka do naszego okna, by zabrać nas do krainy wiecznego dzieciństwa – Nibylandii.

              W czwartek 13 października przedszkolaki z grupy Żabki, Misie i Biedronki wybrały się na spektakl pt. ‘’ Piotruś Pan ’’do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie. Przedstawienie oparte jest na powieści autorstwa Jamesa Matthew Barrie pod tym samym tytułem. Była to wspaniała przygoda już od samego początku. Po wyjściu z budynku przedszkola dzieci zajęły miejsca w autokarach pamiętając oczywiście o tym jak należy się zachować w czasie jazdy.

              Dla wielu z nich była to pierwsza w życiu jazda autokarem, gdyż na co dzień nie korzystają z takiego środka transportu. Po przyjeździe do Łańcuta weszliśmy na salę widowiskową MDK i rozpoczął się magiczny czas dla wszystkich przedszkolaków. Razem z Piotrusiem Panem , Wendy i jej przyjaciółmi dzieci przeżyły moc niezapomnianych przygód przenosząc się do krainy zwanej Nibylandią.  Historia przedstawiona została lekko i zabawnie, sceny nie były długie, aktorzy cały czas budowali napięcie, co powodowało, że dzieci były zainteresowane i się nie nudziły. Świetna gra aktorów , wspaniała muzyka i animacja sprawiły ,że wszyscy przez czas spektaklu daliśmy się zaczarować i chociaż na chwilę przenieść w baśniowy świat.

              Bez wątpienia był to bardzo udany wyjazd.

          • Podziękowanie dla Rodziców
            • Podziękowanie dla Rodziców

            • Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Rady Rodziców oraz Rodzicom naszych przedszkolaków za pamięć, życzenia i słodki poczęstunek z okazji Dnia Nauczyciela.

          • Konkurs plastyczny - „Bohaterowie Naszych Bajek”
            • Konkurs plastyczny - „Bohaterowie Naszych Bajek”

            • Serdecznie zapraszamy przedszkolaków do udziału w konkursie plastycznym, którego tematem są wiersze, bajki, baśnie, opowiadania, legendy z literatury klasycznej.

              Celem konkursu jest:
              - przybliżenie i zainteresowanie dzieci literaturą;
              - propagowanie idei głośnego czytania dzieciom;
              - rozwijanie wyobraźni twórczej i odtwórczej;
              - odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego.

              Uczestnicy konkursu:
              Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe:
              - 3,4 latki;
              - 5,6 latki.

              Warunki uczestnictwa:
              Termin dostarczania prac od 03.10.2022r. – 14.10.2022r.
              - konkurs polega na wykonaniu ilustracji przedstawiającej bohatera/bohaterów dowolnej książki
              - praca płaska wykonana dowolną techniką plastyczną(np. kredka, pastele, farby plakatowe, wycinanki, plastelina itp.)
              - należy przygotować pracę w formacie A4.

              Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać:
              - informację, którego bohatera literackiego przedstawia;
              - imię i nazwisko autora
              - wiek
              - prace należy dostarczać do wychowawców grup

              Kryteria oceny:
              Jury oceniając pracę weźmie pod uwagę :
              - zgodność z tematem konkursu,
              - estetyka,
              - oryginalność,
              - samodzielność wykonania.

              Zasady nagradzania:
              - Każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrodę książkową wraz z dyplomem uczestnictwa w konkursie.

              - Liczba miejsc i wyróżnień uzależniona będzie od poziomu prac konkursowych
              - Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie.

              ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W KONKURSIE - NAGRODY CZEKAJĄ !!!

          • Dzień Dziewczynek - grupa Żabki
            • Dzień Dziewczynek - grupa Żabki

            • Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, nazywany też Międzynarodowym Dniem Dziewczyn, to jeszcze mało popularne święto. Ustanowione zostało w 2011 roku przez Zgromadzenie Narodowe ONZ i obchodzone jest rokrocznie 11 października.

              W naszym przedszkolu szczególny Dzień Dziewczynek uczciliśmy w grupie Żabki 11 października. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło niespodzianek oraz wspaniałej zabawy. Każda dziewczynka otrzymała medal z napisem: „Mała Księżniczka” .Chłopcy składali  dziewczynkom życzenia, śpiewali piosenkę, zaprosili do wspólnej zabawy przy muzyce. Poprzez swoje dobre zachowanie sprawiali radość koleżankom, a nauczycielka przypominała, że szacunek i uprzejmość należą się dziewczynkom każdego dnia, nie tylko od święta. Oprócz życzeń, śpiewów i tańców były oczywiście pląsy i zabawy. Dużo emocji i radości dostarczył  dzieciom quiz na temat ulubionych dziewczęcych zabawek i bajek oraz fotobudka gdzie każda dziewczynka mogła sobie zrobić wyjątkowe zdjęcie. Dzień dziewczynek dostarczył dzieciom dużo wrażeń, śmiechu i radości, a każda dziewczynka na pewno poczuła się wyjątkowo.

          • Dzień Uśmiechu - grupa Żabki
            • Dzień Uśmiechu - grupa Żabki

            • „Mały czy duży
              niech zawsze pamięta,
              aby jego buzia była
              zawsze uśmiechnięta!” :)

              W piątek 7 października w naszym przedszkolu było bardzo radośnie i wesoło, a to za sprawą wyjątkowego święta - Światowego Dnia Uśmiechu. Pomysłodawcą radosnego święta jest Harvey Ball, autor symbolu żółtej uśmiechniętej buzi. Głównym celem jest uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. Na dzieci z grupy Żabki czekało w tym dniu wiele zabaw, do których „biletem wstępu” był uśmiech od ucha do ucha. Przez cały dzień obowiązywała zasada – obojętnie co by nie było uśmiech nie schodzi z naszych ust, jesteśmy mili i uprzejmi dla innych, zwracamy się do wszystkich z należytym szacunkiem. Był to naprawdę radosny i uśmiechnięty dzień i oby jak najczęściej uśmiech gościł na twarzach naszych podopiecznych, nauczycieli, a także rodziców.

          • Ogólnopolska Akcja "Pola Nadziei" - grupa Żabki
            • Ogólnopolska Akcja "Pola Nadziei" - grupa Żabki

            • ,,Niech w naszych sercach rozkwitnie nadzieja”

              W czwartek 6 października dzieci z grupy Żabki z Przedszkola Publicznego działającego przy Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Wysokiej wzięły udział w jesiennej edycji ogólnopolskiej akcji ,,Pola Nadziei” na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej nad ciężko chorymi i ich rodzicami organizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

              Nasze przedszkole już po raz drugi przyłączyło się do akcji sadzenia żonkili – tworzenia pól nadziei. Ma ona charakter symboliczny, a jej celem jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

              Akcja integruje osoby, które chcą jak my włączać się w dzieło pomocy hospicjum. Cebulki żonkilowe zasadzone przez nas jesienią odrodzą się na wiosnę i rozkwitną w naszym ogrodzie. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego Świata.

          • Sałatka owocowa - grupa Pszczółki
            • Sałatka owocowa - grupa Pszczółki

            • Pszczółki na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, mandarynki, kiwi, Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki. Każdy dostał tackę oraz plastikowy nożyk. Dzieci samodzielnie kroiłyi przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.

              Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. 

          • Ścieżka sensoryczna - grupa Pszczółki
            • Ścieżka sensoryczna - grupa Pszczółki

            • Za oknami złota polska jesień, wiec warto skorzystać z darów jesieni i umilić czas przedszkolaków. Dla dzieci korzystanie ze ścieżki sensorycznej stanowi zabawę, a jednocześnie jest to sposób na poprawę motoryki dużej, rozwój wyobraźni dotykowej oraz poprawę równowagi i koordynacji ruchowej i stymulację receptorów nerwowych w stopach.

          • Spacer - grupa Pszczółki
            • Spacer - grupa Pszczółki

            • Przedszkolaki z grupy Pszczółki wybrały się na jesienny spacer po najbliższej okolicy.  Dzieci podziwiały piękno przyrody i odkrywały jej sekrety, a także obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią: opadające z drzew kolorowe liście, ozdobne trawy i krzewy.

          • Dzień Chłopaka - grupa Pszczółki
            • Dzień Chłopaka - grupa Pszczółki

            • 30 września przedszkolaki z grupy Pszczółki obchodziły Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki wspólnie z Paniami złożyły chłopcom życzenia. Nie zabrakło również drobnych upominków oraz dyplomów Super Chłopaka. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.